Handouts and Documents

USFIRST FTC Main Page

 

Team# Team Name Registered Contact County Region
6069 Pingry Robotics Aye Thuzar Somerset Central
6037 W.A.G.S. Jan Cardinale Mercer Central
7740 Primus Pilus Dr. YIN BAO Monmouth Central
391 Mighty Irish    Mercer Central
4936 Sparks   Mercer Central
6665 AhaRobotics   Mercer Central
2825 NB Raiders   Middlesex Central
3719 Rampage Raiders   Middlesex Central
6472 Eagle Tech   Middlesex Central
5398 Robotux Mr. Andrew Ferreira Monmouth Central
3944 Team Mercury Mr. Chris Gregory Mercer Central
5258 Tornados Mr. David Cipolloni Mercer Central
7131 Lions Mr. David Cipolloni Mercer Central
7132 Challengers Mr. David Cipolloni Mercer Central
220 Spartans Mr. David Kohler Mercer Central
221 Spratans Mr. David Kohler Mercer Central
2753 Team Overdrive Mr. Howard Scalzo, Jr Somerset Central
3539 Say Watt? Mr. James Carr Middlesex Central
4311 Watt the Hex Mr. James Carr Middlesex Central
5169 Watt’s Up Mr. James Carr Middlesex Central
7350   Mr. James Carr Middlesex Central
7040 Cyber Eagles Mr. Jaysin Maskarenas Somerset Central
5912 LBHS Mr. Joseph Keagle Monmouth Central
3568 Ice Wolves Mr. Roger Weiss Middlesex Central
6508 Radioactive Raiders Mr. Roger Weiss Middlesex Central
6082 AltF4 Mr. Tom Manderachi Monmouth Central
4301 Tigers Mrs. Wendy Gall Middlesex Central
609 Drago-Droids   Somerset Central
756 TEST Team   Somerset Central
757 Suburban Legends   Somerset Central
4923 MicroGears   Somerset Central
4937 Binary Hackers   Somerset Central
5205 Syborgs   Somerset Central
5406 Optimus Bee   Bergan NorthEast
5724 Hive Mind   Bergan NorthEast
6936 Code Runners Dr. Arco Jeng Essex NorthEast
6719 Piotech Ismail Dede Essex NorthEast
6983 Cougars Jessica Nowak Bergen NorthEast
7414 PAAAS Mr. Daniel Gold, Daniel Gold Union NorthEast
7251 Comets Ms. Tania Feliz Bergen NorthEast
6979     Bergen NorthEast
5573 RoboCougars Amir Ressaissi Essex North-East
207 Critical Mass   Bergen North-East
5005 Carbonauts   Bergen North-East
4248 The Onions Christina McRae Bergen North-East
5212 Megahertz! David Rappaport Bergen North-East
4215 RoboHawks Dr. Edward Houston Bergen North-East
6979 Tech Attack Dr. Edward Houston Bergen North-East
6980 Bad Wolf Dr. Edward Houston Bergen North-East
6756 Mountaineers   Essex North-East
5717 Gear Up Michael Faloyin Essex North-East
3983 Highlands Robotics Mr. Adam Brunner Bergen North-East
7005 Highlands Robotics Too Mr. Adam Brunner Bergen North-East
4102 CHS Cougars Mr. Allan Tumolillo Essex North-East
5332 Cougar Current Mr. Allan Tumolillo Essex North-East
6110 M.E.T.S. Mr. Ian Fallstich Hudson North-East
3415 Lancers Mr. James Novotny Essex North-East
4220 Landriods Mr. John Yeh Essex North-East
7213 Royal Challengers Mr. Khaja Mohideen Hudson North-East
251 Mech-alodons Mr. Martin Carcich Bergen North-East
147 Montclair momentum Mr. Michael Barouch Essex North-East
7311 Terrier Byte Bots Mr. Robert Lorenzo Essex North-East
7312 Terrier Byte Bots Mr. Robert Lorenzo Essex North-East
4086 OPR Mr. Ted Dore Union North-East
5354 ORC II Mr. Ted Dore Union North-East
3774 Hive Voltage Ms. Marie Aloia Hudson North-East
4890 HiveVoltage II Ms. Marie Aloia Hudson North-East
4328 C’est La Vie Randy Sherry Bergen North-East
5968 Westfield Robotics Sean Bonasera Union North-East
7102 Westfield Robotics 2 Sean Bonasera Union North-East
3948 The B.E.S.T   Atlantic  South
3949 Cychotic Cyborgs   Atlantic  South
4500 MFS Falcons   Burlington South
5570 STEM Cyborgs   Camden South
5702 Mechanic Maniak   Camden South
6224 UPA Urban Cyborgs   Camden South
6613 Robo Yale   Camden South
6660 STEM Tronix   Camden South
6018 Platinum Devils Mr. Charles Divincenzo Burlington South
7149 Enforcers Mr. Hector Tavarez Atlantic South
6344 Chargers Mr. Kyle O’Donnell Camden South
4390 Storm Robotics Team Mr. Michael Condurso Burlington South
7433 Storm Robotics Team Mr. Michael Condurso Burlington South
6934 Tran-sisters Mr. Richard Morgan Ocean South
5387 Greyhounds Mr. Sam Chilkotowsky Burlington South
110 MFS Foxes Mr. Timothy Clarke Burlington South
237 MFS Hawks Mr. Timothy Clarke Burlington South
7556 Inner City Circuits Mrs. Saki Wilcox Camden South
7268 MAEA Patrice Rallis Atlantic South
4289 Steel Lightning   Atlantic South
7071 EngiNerds SJR Rosanne Danner Cumberland South 
755 Greenwave   Morris Western
5078 Omegatron   Morris Western
6505 TBDI   Morris Western
3724 Bull Dogs Mr. Angelo Cassilli, Jr. Passaic Western
6337 Metal Marauders Mr. Dinesh Jog Morris Western
6101 Energized Hazard Mr. John Miraldi Morris Western
6102 E=MC2 Mr. John Miraldi Morris Western
7294 WPRobotics Mr. Ron Saad Morris Western
5996 American Christian School Mrs. Christine Shultz Sussex Western
7675 HPRHS Mrs. Madelaine Travaille Sussex Western
4347 Nanogurus Mrs. Shikha Saxena Morris Western
7026 Jdroids Narmada Krishnaswamy Passaic Western
3567 Fear The Gear Natalie Macri Morris Western
119 Panther Cats   Passaic Western
3777 Mecha Lion   Passaic Western
247 The Game   Sussex Western
248 Fatal Error   Sussex Western
5339 Wonkas   Warren Western
6030 BEARS   Warren Western
3724 Bull Dogs   Passaic Western
4486 Mad Science   Morris Western